Jak dbać o bawełniane ubrania: przydatne wskazówki

Jak dbać o bawełniane ubrania: przydatne wskazówki | PrintSalon.pl

Naturalna bawełna jest uważana za uniwersalną tkaninę, która przepuszcza powietrze i szybko wchłania wilgoć. W takich ubraniach jest wygodnie zarówno w zimnych porach roku, jak i w szalejącym upale. Oczywiście każdy materiał wymaga starannej pielęgnacji. Aby przypadkowo nie zepsuć swojej ulubionej rzeczy, wskazane jest nie tylko wiedzieć, jak prawidłowo się z nią obchodzić, ale także zrozumieć niektóre cechy materiału, z której jest uszyta.

Nici bawełniane można wykorzystać do tworzenia różnorodnych tkanin do szycia tekstyliów. W rezultacie uzyskuje się płótna o różnej gęstości, z aksamitną „powłoką” i bez niej, z włosem itp. Wszystko zależy od sposobu tkania nici: prostego lub złożonego, z małym lub dużym wzorem. Z tkanin bawełnianych wyrabia się bieliznę i pościel, T-shirty i podkoszulki, spodenki i spodnie, piżamy i koce, a także sukienki i bluzki.

Jakie tkaniny bawełniane są najbardziej rozpowszechnione?

 • Sztruks - tkanina runowa o splocie płóciennym, posiada wyraźnie prążkowaną fakturę po jednej stronie.
 • Batyst - wykonuje się z surowców drobnowłóknistych. Wzory mogą być zadrukowane po obu stronach.
 • Satyna - charakteryzuje się blaskiem i miękkością, ponieważ stosuje się splot grzebieniowy i kardanowy.
 • Aksamit  - posiada krótką i niesamowicie przyjemną w dotyku okrywę włosową, która uzyskuje się po obcięciu "ekstra" włóczki.
 • Flanela - przyciąga miękką i wełnianą powierzchnią. Do tworzenia stosuje się splot płócienny lub skośny.

A to tylko niewielka część oryginalnych tkanin, można tu jeszcze dodać welon, tiul itp. Przy tym we włókna bawełniane często w niewielkim procencie są wplatane len, octan, wiskoza lub poliester  - dzięki czemu ubrania nie gniotą się zbytnio i lekko się rozciągają. 

Plusy i minusy naturalnego materiału bawełnianego

Bawełniana materia doskonale zachowuje ciepło ciała, a także zapobiega podrażnieniom skóry podczas upałów, dzięki temu, że włókna łatwo przepuszczają powietrze. Tkanina jest dość lekka, miękka, wygodna, nie elektryzuje się. Gdy jest mokra, staje się o 40% mocniejsza.

Rzeczy bawełniane stanowią doskonałą bazę do drukowania nadruków lub farbowania w domu, pozwalając urzeczywistnić najbardziej nietuzinkowe pomysły. Tkanina bawełniana łatwo i szybko farbuje się, a pigmenty nie są wypłukiwane podczas prania. To właśnie takie bluzy, T-shirty i podkoszulki są najczęściej wykorzystywane do eksperymentów z technikami tie-dye lub do malowania na ubraniach.

Oczywiście wady można znaleźć we wszystkich tkaninach, a bawełna nie jest wyjątkiem. Do głównych wad 100% naturalnego materiału zalicza się:

 • szybkie gniecenie się, a głębokie fałdy są bardzo trudne do wyprasowania;
 • białe rzeczy żółkną, jeśli są przez długi czas wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;
 • po pierwszym praniu materiał może się skurczyć, jeśli nici nie zostały przed szyciem obrobione specjalnymi środkami. Właśnie dlatego wiele szwaczek zawsze zaleca pranie nowych ubrań wykonanych z tkanin naturalnych przed tym, jak zacząć je przerabiać lub podszywać;
 • jeśli bawełniane rzeczy nie są odpowiednio pielęgnowane, włókna szybko tracą trwałość, wysychają, wyciągają się i rwą.

Ale jeśli nauczysz się właściwie dbać o ten materiał, wtedy te kilka niedoskonałości, które ma, można zamienić w zalety. 

Jak prać ubrania ze 100% bawełny?

Pranie to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji nie tylko odzieży, ale także wszelkich wyrobów tekstylnych. Aby rzeczy się nie zepsuły, należy do tego procesu podejść poprawnie - ze znajomością sprawy. A więc pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest przygotowanie.

Przed wrzuceniem wszystkich tekstyliów do pralki należy je posortować:

Jak prawidłowo prać ubrania bawełniane ręcznie

 • według koloru. Konieczne jest oddzielenie jasnych rzeczy od kolorowych lub ciemnych. Nawet jeśli wydaje się, że czarna bluza nie farbuje, śnieżnobiały T-shirt, wyprany z nią, może nabrać szarawego odcienia;
 • według gęstości materiału. Nie wrzucaj do bębna jednocześnie rzeczy wykonanych z grubych i cienkich tkanin. Podczas prania delikatna tkanina przylgnie do szorstkiej - w efekcie pojawią się rozdarcia i kuleczki. Jeśli nie masz innego wyjścia, lepiej włożyć takie rzeczy do specjalnej torby i ustawić tryb delikatny;
 • według rozmiaru. Pościel i inne większe wyroby najlepiej prać oddzielnie;
 • według charakterystyki płótna. Białe i czarne tekstylia należy dodatkowo podzielić na kilka zestawów, w zależności od właściwości tkaniny. Konieczne jest oddzielenie od siebie cienkiego płótna, grubego i o złożonej fakturze, takiego jak np. batyst.

Po sortowaniu musisz sprawdzić każdy produkt. Mocno zabrudzone rzeczy trzeba będzie krótko namoczyć w wodzie z mydłem – do 20 minut, w zależności od intensywności zanieczyszczenia. Lekkie i przezroczyste zaś nie powinny być trzymane w wodzie dłużej niż 10 minut. Jeśli na ubraniach są plamy, lepiej je wstępnie potraktować specjalnymi środkami. Wszystkie zalecenia i wskazówki na ten temat są szczegółowo opisane tutaj.

Przed wysłaniem rzeczy do pralki wskazane jest potrząsanie nimi, aby usunąć cząsteczki kurzu. Pościel należy odwrócić na lewą stronę, kątki oczyścić – to tam najczęściej gromadzą się drobne zanieczyszczenia. W bluzach i innych ubraniach nie zapomnij sprawdzić kieszeni i usunąć pyłek.

Następnie przechodzimy bezpośrednio do samego prania. Tutaj też ważne jest przestrzeganie kilku zasad:

 • przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Wszystkie niezbędne informacje są wskazane na metce, która zwykle jest wszyta na lewej stronie w obszarze szwu bocznego;
 • zwróć uwagę na temperaturę wody. Jeśli ubranie zostanie zanurzone w zbyt gorącym roztworze mydła, skurczy się o 1-2 rozmiary. W przypadku produktów wykonanych z cienkich lub kolorowych tkanin oraz tkanin o złożonej fakturze lub polarowych zaleca się ustawienie nie więcej niż 30-40 ° C. Grube tkaniny można prać w 65°C, natomiast szorstkie i samodziałowe białe rzeczy można prać w temperaturze 90-95°C;
 • używaj proszku zgodnie z zaleceniami. W przypadku tkaniny białej lepiej kupić proszek z granulkami, które zawierają nieagresywny wybielacz, taki jak tlenowy. Natomiast w detergentach do wielokolorowych płócien dodawane są specjalne substancje, które pomagają zachować jasne kolory;
 • nie trać z oczu intensywności prania. Bawełna jest niepożądana do silnego gniecenia, pocierania, skręcania, a także wyciskania z użyciem siły. W przeciwnym razie włókna szybko stracą swoją trwałość, pojawią się głębokie fałdy, których nie będzie łatwo usunąć żelazkiem;
 • jeśli ubrania są ozdobione koralikami, haftami, cyrkoniami, aplikacjami, z pewnością należy je wywrócić na lewą stronę.
 • pierwsze pranie każdej nowej rzeczy powinno być delikatne!

Jeśli chcesz, aby wyroby koronkowe zachowały swój kształt, a chustki prano sprawniej i szybciej, wystarczy wstępnie namoczyć rzeczy w zimnej słonej wodzie. Taki „kompres” zmiękczy wszelkie stwardniałe włókna. 

Zasady bezpiecznego prania rzeczy bawełnianych w prałce

Jak prać rzeczy bawełniane w pralce

Wskazane jest wyprostowanie przygotowanych rzeczy i ostrożne umieszczenie ich w bębnie. Upewnij się, że wszystkie guziki i zamki błyskawiczne są zapięte. Nawet jeśli ustawiono zwykły tryb prania, którego często używasz, koniecznie sprawdź temperaturę podgrzewania wody. Nie zapominaj, że zalecana liczba obrotów dla zwykłych materiałów bawełnianych wynosi do 600, a dla tkanin delikatnych - do 400. Zwróć szczególną uwagę na produkty o złożonych fakturach lub polarowe. Jest to ważne, ponieważ przy niewłaściwej pielęgnacji bawełna szybko staje się cieńsza i pokrywa się kuleczkami.

Pozostałości niektórych proszków są bardzo trudne do usunięcia z tkaniny, dlatego wyroby należy dokładnie wypłukać 3-4 razy.

Dopuszczalne jest użycie funkcji „Suszenie”. Lepiej jednak jeszcze raz upewnić się, że odpowiednie oznaczenia znajdują się na etykiecie. 

Przydatne rady dotyczące prania ręcznego

Nawet jeśli masz pralkę, niektóre rzeczy nadal lepiej prać ręcznie: bieliznę, T-shirty z dużą ilością ozdób w postaci kryształków lub cekinów, stroje z falbankami, przezroczyste bluzki, aksamitne sukienki itp. Jednocześnie wiele gospodyń domowych jest przekonanych, że im intensywniej pocierasz rzecz podczas prania, tym lepiej się wypierze. To jest błąd. A także to, że tekstylia trzeba intensywnie wyciskać - żeby na końcu nawet jedna kropla wody nie spadła. W rzeczywistości takie manipulacje mają zły wpływ na strukturę włókien tkaniny, co prowadzi do szybkiego zużycia i deformacji odzieży oraz wszelkich innych produktów.

Jak prawidłowo prać ręcznie:

 • rozpuścić proszek w ciepłej wodzie;
 • namoczyć rzeczy przez 15-20 minut, nie więcej;
 • nie trzeć ani nie rozciągać materiału, tylko delikatnie go prać;
 • płukać w chłodnej wodzie, dodając trochę płynu do płukania lub kilka łyżek zwykłego octu, aby zmiękczyć tkaninę;
 • lekko wycisnąć i nie skręcać.

Te proste zalecenia pozwolą na pranie wyrobów bawełnianych bez naruszania ich kształtu, integralności i wyglądu. 

Jak suszyć bawełniane ubrania

Naiwnością jest założenie, że pielęgnacja naturalnej bawełny kończy się już na etapie prania. W tym przypadku suszenie również wymaga uwagi i pewnej wiedzy. A oto, co należy wziąć pod uwagę:

Domowe sposoby na suszenie produktów z naturalnej bawełny

 • ubrania o złożonej strukturze lub koronce najlepiej suszyć na poziomej powierzchni. Jeśli nie masz pod ręką specjalnych urządzeń, możesz położyć ręcznik na stole, wyprostować na nim produkt i pozostawić na kilka godzin;
 • jeśli na produkcie nie ma dekoru, naturalną bawełnę można również wysuszyć na sznurku. Najważniejsze, żeby zagięcie znajdowało się w miejscu, w którym będzie niewidoczne;
 • lepiej jest całkowicie zrezygnować z używania spinaczy do bielizny, ponieważ tkanina w miejscu ich zastosowania może się popsuć. Najlepszą opcją jest powieszenie na wieszaku. Ale tutaj jest niuans! Nie powinien być za mały ani za duży. W pierwszym przypadku rękawy zwisają i rozciągają się pod ciężarem wody. W efekcie obszar ramion okaże się rozciągnięty, a nawet zdeformowany, co będzie zauważalne podczas noszenia. W drugim przypadku zdeformowana może stać się również szyja;
 • podczas suszenia w położeniu pionowym, czy to na sznurku, czy na wieszaku, należy wyprostować wszystkie fałdy oraz lekko pociągając tkaninę w różnych kierunkach.

Suszyć rzeczy można w łazience, na balkonie lub na zewnątrz. Co najważniejsze, umieścić je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W skrajnym wypadku nie zapomnij zamknąć okien zasłonami lub roletami lub wybierz noc dla tego procesu.

Aby tkanina pachniała świeżo i „czysto”, nie zostawiaj jej na długo w łazience, jeśli nie ma tam dobrej wentylacji.

Ponadto przy suszeniu rzeczy bawełnianych nie należy czekać, aż materiał całkowicie wyschnie, ponieważ lepiej go prasować lekko na mokro. 

Jak prasować produkty z naturalnej bawełny

Aby ubrania przez długi czas zachowały swój pierwotny wygląd, należy je nie tylko odpowiednio prać i suszyć, ale także prasować.

Jak wspomniano powyżej, tkanina bawełniana jest dość trudna do wygładzenia, zawsze pozostaje trochę pognieciona. Jak uniknąć tego efektu?

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że parowanie to jedyny sposób na dobre wyprasowanie bawełnianej odzieży. Jeśli żelazko nie ma takiej funkcji, konieczne będzie ciągłe spryskiwanie materiału wodą w trakcie prasowania.

Równie ważne jest prawidłowe ustawienie temperatury:

Jak prasować odzież bawełnianą

 • 100% bawełnę należy prasować w temperaturze od 150°C do 200°C, z użyciem silnego parowania lub z rozpryskiwaniem wody rozpylaczem;
 • dla bawełny z poliestrem zalecamy temperaturę prasowania nie wyższą niż 110°C, ilość pary i wody ograniczona do minimum. Warto tutaj zauważyć, że dzięki dodawaniu składnika syntetycznego ta temperatura wystarczy do wykonania zadania;
 • jeśli w składzie materiału bawełnianego znajdują się nici lniane, regulator ustawia się na 180-200°C, a rzecz obficie zwilża się wodą.

Jeśli ubranie posiada nadruk lub inny dekor, należy go prasować na lewej stronie. Dotyczy to zwłaszcza T-shirtów, podkoszulek, bluz z nadrukiem termotransferowym.

Cienkie, delikatne wyroby ozdobione koronką należy prasować za pomocą specjalnej nakładki na żelazko lub przez wilgotną szmatkę.

Przed schowaniem ubrań w szafie pozwól im trochę „ostygnąć” i wyschnąć w wyprostowanym stanie. Pozwoli to uniknąć pojawiania się niepotrzebnych zagnieceń, które łatwo pojawiają się na podgrzanym materiale.

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, uda ci się nie tylko utrzymać wygląd swoich strojów przez wiele lat, ale także ułatwić dbanie o te rzeczy. Co więcej, naturalna bawełna nie jest najbardziej „kapryśnym” z istniejących materiałów. Najważniejsze jest właściwe podejście. 

PrintSalon: wysokiej jakości odzież bawełniana z nadrukami

Bez względu na to, jak dobrze o rzeczy zadbamy, prędzej czy później nadejdzie chwila, w której pojawi się chęć lub potrzeba zakupu nowych. Sklep internetowy PrintSalon prezentuje stylowe ubrania dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Dostępne są modele zarówno ze 100% bawełny, jak i z minimalnym dodatkiem syntetyków. Oprócz T-shirtów, podkoszulek, bluz i bluz z kapturem, w katalogu można dobrać czapki, plecaki, torby, fartuchy, poduszki, różnego rodzaju kubki, etui na smartfony i wiele innych. Wszystkie produkty są ozdobione nadrukami i są wysokiej jakości.

Dla tych, którzy kochają oryginalne rzeczy lub po prostu nie znaleźli odpowiedniego obrazku lub napisu na stronie, istnieje możliwość zamówienia produktu z własnym projektem. Aby to zrobić, po prostu użyj aplikacji "Kreator" i zaprojektuj swój układ do drukowania. Dzięki temu za odpowiednią cenę można nabyć nie tylko stylową i wysokiej jakości, ale także ekskluzywną nowość.

PrintSalon: tylko to, co najlepsze dla ulubionych klientów!