19 Stycznia 2022 Odsłon (896)
Naturalna bawełna jest uważana za uniwersalną tkaninę, która przepuszcza powietrze i szybko wchłania wilgoć. W takich ubraniach jest wygodnie zarówno w zimnych porach roku, jak i w szalejącym upale. Oczywiście każdy materiał wymaga starannej pielęgnacji. Aby przypadkowo nie zepsuć swojej ulubionej rzeczy, wskazane jest nie tylko wiedzieć, jak prawidłowo się z nią obchodzić, ale także zrozumieć niektóre cechy materiału, z której jest uszyta.
Nici bawełniane można wykorzystać do tworzenia różnorodnych tkanin do szycia tekstyliów. W rezultacie uzyskuje się płótna o różnej gęstości, z aksamitną „powłoką” i bez niej, z włosem itp. Wszystko zależy od sposobu tkania nici: prostego lub złożonego, z małym lub dużym wzorem. Z tkanin bawełnianych wyrabia się bieliznę i pościel, T-shirty i podkoszulki, spodenki i spodnie, piżamy i koce, a także sukienki i bluzki.
Jakie tkaniny bawełniane są najbardziej rozpowszechnione?
A to tylko niewielka część oryginalnych tkanin, można tu jeszcze dodać welon, tiul itp. Przy tym we włókna bawełniane często w niewielkim procencie są wplatane len, octan, wiskoza lub poliester - dzięki czemu ubrania nie gniotą się zbytnio i lekko się rozciągają.
Bawełniana materia doskonale zachowuje ciepło ciała, a także zapobiega podrażnieniom skóry podczas upałów, dzięki temu, że włókna łatwo przepuszczają powietrze. Tkanina jest dość lekka, miękka, wygodna, nie elektryzuje się. Gdy jest mokra, staje się o 40% mocniejsza.
Rzeczy bawełniane stanowią doskonałą bazę do drukowania nadruków lub farbowania w domu, pozwalając urzeczywistnić najbardziej nietuzinkowe pomysły. Tkanina bawełniana łatwo i szybko farbuje się, a pigmenty nie są wypłukiwane podczas prania. To właśnie takie bluzy, T-shirty i podkoszulki są najczęściej wykorzystywane do eksperymentów z technikami tie-dye lub do malowania na ubraniach.
Oczywiście wady można znaleźć we wszystkich tkaninach, a bawełna nie jest wyjątkiem. Do głównych wad 100% naturalnego materiału zalicza się:
Ale jeśli nauczysz się właściwie dbać o ten materiał, wtedy te kilka niedoskonałości, które ma, można zamienić w zalety.
Pranie to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji nie tylko odzieży, ale także wszelkich wyrobów tekstylnych. Aby rzeczy się nie zepsuły, należy do tego procesu podejść poprawnie - ze znajomością sprawy. A więc pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest przygotowanie.
Przed wrzuceniem wszystkich tekstyliów do pralki należy je posortować:
Po sortowaniu musisz sprawdzić każdy produkt. Mocno zabrudzone rzeczy trzeba będzie krótko namoczyć w wodzie z mydłem – do 20 minut, w zależności od intensywności zanieczyszczenia. Lekkie i przezroczyste zaś nie powinny być trzymane w wodzie dłużej niż 10 minut. Jeśli na ubraniach są plamy, lepiej je wstępnie potraktować specjalnymi środkami. Wszystkie zalecenia i wskazówki na ten temat są szczegółowo opisane tutaj.
Przed wysłaniem rzeczy do pralki wskazane jest potrząsanie nimi, aby usunąć cząsteczki kurzu. Pościel należy odwrócić na lewą stronę, kątki oczyścić – to tam najczęściej gromadzą się drobne zanieczyszczenia. W bluzach i innych ubraniach nie zapomnij sprawdzić kieszeni i usunąć pyłek.
Następnie przechodzimy bezpośrednio do samego prania. Tutaj też ważne jest przestrzeganie kilku zasad:
Jeśli chcesz, aby wyroby koronkowe zachowały swój kształt, a chustki prano sprawniej i szybciej, wystarczy wstępnie namoczyć rzeczy w zimnej słonej wodzie. Taki „kompres” zmiękczy wszelkie stwardniałe włókna.
Wskazane jest wyprostowanie przygotowanych rzeczy i ostrożne umieszczenie ich w bębnie. Upewnij się, że wszystkie guziki i zamki błyskawiczne są zapięte. Nawet jeśli ustawiono zwykły tryb prania, którego często używasz, koniecznie sprawdź temperaturę podgrzewania wody. Nie zapominaj, że zalecana liczba obrotów dla zwykłych materiałów bawełnianych wynosi do 600, a dla tkanin delikatnych - do 400. Zwróć szczególną uwagę na produkty o złożonych fakturach lub polarowe. Jest to ważne, ponieważ przy niewłaściwej pielęgnacji bawełna szybko staje się cieńsza i pokrywa się kuleczkami.
Pozostałości niektórych proszków są bardzo trudne do usunięcia z tkaniny, dlatego wyroby należy dokładnie wypłukać 3-4 razy.
Dopuszczalne jest użycie funkcji „Suszenie”. Lepiej jednak jeszcze raz upewnić się, że odpowiednie oznaczenia znajdują się na etykiecie.
Nawet jeśli masz pralkę, niektóre rzeczy nadal lepiej prać ręcznie: bieliznę, T-shirty z dużą ilością ozdób w postaci kryształków lub cekinów, stroje z falbankami, przezroczyste bluzki, aksamitne sukienki itp. Jednocześnie wiele gospodyń domowych jest przekonanych, że im intensywniej pocierasz rzecz podczas prania, tym lepiej się wypierze. To jest błąd. A także to, że tekstylia trzeba intensywnie wyciskać - żeby na końcu nawet jedna kropla wody nie spadła. W rzeczywistości takie manipulacje mają zły wpływ na strukturę włókien tkaniny, co prowadzi do szybkiego zużycia i deformacji odzieży oraz wszelkich innych produktów.
Jak prawidłowo prać ręcznie:
Te proste zalecenia pozwolą na pranie wyrobów bawełnianych bez naruszania ich kształtu, integralności i wyglądu.
Naiwnością jest założenie, że pielęgnacja naturalnej bawełny kończy się już na etapie prania. W tym przypadku suszenie również wymaga uwagi i pewnej wiedzy. A oto, co należy wziąć pod uwagę:
Suszyć rzeczy można w łazience, na balkonie lub na zewnątrz. Co najważniejsze, umieścić je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W skrajnym wypadku nie zapomnij zamknąć okien zasłonami lub roletami lub wybierz noc dla tego procesu.
Aby tkanina pachniała świeżo i „czysto”, nie zostawiaj jej na długo w łazience, jeśli nie ma tam dobrej wentylacji.
Ponadto przy suszeniu rzeczy bawełnianych nie należy czekać, aż materiał całkowicie wyschnie, ponieważ lepiej go prasować lekko na mokro.
Aby ubrania przez długi czas zachowały swój pierwotny wygląd, należy je nie tylko odpowiednio prać i suszyć, ale także prasować.
Jak wspomniano powyżej, tkanina bawełniana jest dość trudna do wygładzenia, zawsze pozostaje trochę pognieciona. Jak uniknąć tego efektu?
Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że parowanie to jedyny sposób na dobre wyprasowanie bawełnianej odzieży. Jeśli żelazko nie ma takiej funkcji, konieczne będzie ciągłe spryskiwanie materiału wodą w trakcie prasowania.
Równie ważne jest prawidłowe ustawienie temperatury:
Jeśli ubranie posiada nadruk lub inny dekor, należy go prasować na lewej stronie. Dotyczy to zwłaszcza T-shirtów, podkoszulek, bluz z nadrukiem termotransferowym.
Cienkie, delikatne wyroby ozdobione koronką należy prasować za pomocą specjalnej nakładki na żelazko lub przez wilgotną szmatkę.
Przed schowaniem ubrań w szafie pozwól im trochę „ostygnąć” i wyschnąć w wyprostowanym stanie. Pozwoli to uniknąć pojawiania się niepotrzebnych zagnieceń, które łatwo pojawiają się na podgrzanym materiale.
Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, uda ci się nie tylko utrzymać wygląd swoich strojów przez wiele lat, ale także ułatwić dbanie o te rzeczy. Co więcej, naturalna bawełna nie jest najbardziej „kapryśnym” z istniejących materiałów. Najważniejsze jest właściwe podejście.
Bez względu na to, jak dobrze o rzeczy zadbamy, prędzej czy później nadejdzie chwila, w której pojawi się chęć lub potrzeba zakupu nowych. Sklep internetowy PrintSalon prezentuje stylowe ubrania dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Dostępne są modele zarówno ze 100% bawełny, jak i z minimalnym dodatkiem syntetyków. Oprócz T-shirtów, podkoszulek, bluz i bluz z kapturem, w katalogu można dobrać czapki, plecaki, torby, fartuchy, poduszki, różnego rodzaju kubki, etui na smartfony i wiele innych. Wszystkie produkty są ozdobione nadrukami i są wysokiej jakości.
Dla tych, którzy kochają oryginalne rzeczy lub po prostu nie znaleźli odpowiedniego obrazku lub napisu na stronie, istnieje możliwość zamówienia produktu z własnym projektem. Aby to zrobić, po prostu użyj aplikacji "Kreator" i zaprojektuj swój układ do drukowania. Dzięki temu za odpowiednią cenę można nabyć nie tylko stylową i wysokiej jakości, ale także ekskluzywną nowość.
PrintSalon: tylko to, co najlepsze dla ulubionych klientów!