Jak dobrać czapkę do kształtu twarzy?

Jak dobrać czapkę do kształtu twarzy? | PrintSalon.pl

Czapki są popularnym rodzajem nakrycia głowy. Noszone są głównie zimą i w okresie międzysezonowym, aby chronić głowę przed zimnem i wiatrem. Ale są też modele letnie, które z reguły pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Bez względu na to, do jakiego celu dążysz przy wyborze czapki, musisz pamiętać, że ten dodatek, jak każdy inny, może zarówno poprawić wizerunek i wygląd, jak i odwrotnie, podkreślić "nieodpowiednie" rysy twarzy lub zanegować wszelkie wysiłki podejmowane podczas tworzenia outfitu. Aby uniknąć rozczarowania, musisz wybierać czapkę świadomie. W końcu jest tak wiele historii, gdy kupujący biegną do sklepu, przymierzają kilka modeli i szybko dokonują zakupu pod komplementami konsultanta. A trochę później okazuje się, że nakrycie głowy tylko grzeje, ale nie ozdabia. Rzecz wydaje się być dobra, ale czuje się w niej niewygodnie i odbicie w lustrze nie jest takie atrakcyjne i generalnie coś jest nie tak. A wtedy byłe wrażenia z zakupu znikają bez śladu, zastępowane irytacją.

Jak wybrać czapkę, która nie tylko będzie stylowa i wygodna, ale jednocześnie pomoże podkreślić piękne rysy twarzy i ukryć niedoskonałości? Styliści zalecają staranne przygotowanie się do zakupu, decydując z góry na model. Aby podjąć prawidłową decyzję, musisz dokładnie wiedzieć, jaki jest twój kształt twarzy. 

Kupowanie idealnej czapki: od czego zacząć?

Wybierając czapkę, należy wziąć pod uwagę nie tylko sezonowość i warunki pogodowe charakterystyczne dla Twojego regionu, ale także wiele innych rzeczy: swój typ urody, styl, cechy odzieży wierzchniej itp. Jednak przede wszystkim pożądane jest określenie kształtu twarzy, ponieważ za pomocą dobrze dobranej czapki można łatwo skorygować niektóre rysy, na przykład ukryć szerokie kości policzkowe lub wysokie czoło. Istnieje kilka prostych sposobów, aby szybko i łatwo to zrobić.

Pierwszy z nich to zebrać włosy, zabrać z twarzy grzywkę, podejść do lustra, stać prosto i używając szminki lub markera na odblaskowej powierzchni obwieść kontur twarzy. Na podstawie wyniku będzie można w przybliżeniu zrozumieć, co przypomina powstała figura.

Jak rozpoznać swój kształt twarzy

Druga metoda jest nieco bardziej pracochłonna, ale według ekspertów dokładniejsza. Należy uzbroić się w centymetrową taśmę i stojąc przed lustrem zmierzyć szerokość czoła, odległość między kośćmi policzkowymi, wysokość i szerokość twarzy:

 • czoło należy mierzyć w najszerszej jego części – od linii włosów z jednej strony na drugą;
 • aby wyznaczyć odległość między kośćmi policzkowymi, wyczuj palcami najbardziej wydatną część kości policzkowych. Zwykle to miejsce znajduje się tuż pod zewnętrznymi kącikami oczu. Po ustaleniu żądanych punktów zmierz odległość od jednej kości policzkowej do drugiej. Aby uniknąć błędów, zaleca się nie przyciskać taśmy do grzbietu nosa, ale naciągnąć ją poziomo w niewielkiej odległości od twarzy;
 • aby zmierzyć linię żuchwy, umieść koniec taśmy centymetrowej na wystającym kącie żuchwy tuż pod uchem („kąt młodości”) i zmierz odległość do czubka podbródka. Pomnóż otrzymaną miarę przez dwa. W taki sposób uzyskasz całkowitą długość linii żuchwy;
 • wysokość twarzy mierzy się od środka linii włosów na górze do czubka podbródka. Aby nos nie zniekształcał odczytów, rozciągnij centymetrową taśmę pionowo przed twarzą i wizualnie oceń odległość.

Zapisz wszystkie pomiary i porównaj uzyskane dane z proporcjami głównych występujących kształtów pokazanych w tabeli.

Kształt twarzy

Czoło

Kości policzkowe

Broda

Żuchwa

Długość twarzy

Szerokość twarzy

Owalny

Równe do brody.

Najszersza część.

Nieco szersza niż żuchwa, zaokrąglona.

Nieco mniejsza szerokości czoła.

Większa szerokości.

Mniejsza długości o 1,5 razy.

Koło

Linia włosów jest łukowata, ma gładki kontur.

Najszersza część.

Niewyraźna i widocznie zaokrąglona.

Wąska linia żuchwy.

Równa szerokości twarzy.

Równa długości.

Kwadrat

Czoło i broda mają identyczną szerokość. Linia włosów jest prosta.

Długość kości policzkowych faktycznie odpowiada długości twarzy. Policzki, czoło i żuchwa są tej samej wielkości.

Kwadratowa.

Żuchwa ma wyraźne, ostre kąty w najszerszych miejscach.

Odpowiada szerokości.

Odpowiada długości.

Trójkąt

Stosunkowo wąskie, ale wysokie.

Policzki średnie lub szerokie. Mocne kości policzkowe.

Wąska i mała, czasem spiczasta.

Szeroki, kwadratowa i lekko wydłużona.

Trochę większa szerokości.

Twarz jest szeroka w dolnej części, ale zwęża się ku górze.

Trapez

Nieszerokie.

Szerokie.

Wydłużona i szeroka.

Twarz stopniowo zwęża się od żuchwy do czoła.

Długość twarzy jest tylko nieznacznie większa niż jej szerokość.

Nieco mniejsza niż długość.

Romb

Wąskie, kontur ma stożkowaty kształt. Linia włosów jest zwykle nierówna.

Odległość między kośćmi policzkowymi znacznie przekracza długość czoła i podbródka.

Ostra, kontur ma stożkowaty kształt.

Najwęższa część.

Bez znaczenia.

Bez znaczenia.

Prostokąt

Linie czoła i brody są takie same. Czoło jest wyraźne. Linia włosów jest prawie prosta lub łamana.

Prawie takie same wymiary policzków, czoła i linii żuchwy. Kości policzkowe są wyraźne i wysokie.

Kwadratowa, dość szeroka.

Wyraźna.

Większa szerokości twarzy.

Mniejsza długości.

Wydłużony kształt

Wysokie, zaokrąglona linia włosów.

Kości policzkowe są wydłużone, czasem lekko zagłębione.

Zaokrąglona, gładko zarysowana.

Czoło, kości policzkowe i żuchwa tej samej szerokości.

Większa niż szerokość.

Mniejsza niż długość.

 Kiedy już określisz swój typ, śmiało idź na zakupy, ponieważ teraz będziesz wybierać coś z tych modeli, które będą Ci pasować w 100%! 

Zalecenia dotyczące doboru czapki do kształtu twarzy

Tak więc kształt twarzy został wyznaczony. Dalej porozmawiajmy o tym, jakie rodzaje czapek wybierać w oparciu o swój typ twarzy. 

Owalny kształt twarzy

Jeśli masz owalny kształt twarzy, masz niesamowite szczęście, ponieważ prawie wszystko do niego pasuje. Dlatego wybierając nakrycie głowy, możesz zmienić akcenty i opierać się na swoich upodobaniach, stylu ubioru i sylwetce.

Ten typ twarzy jest uważany przez stylistów za standard urody i wszystkie parametry są do niego porównywane. Ale nie odpręż się zbytnio - staraj się trzymać "złotego środka". Pamiętaj, że np. zbyt wysokie modele mogą nieładnie wydłużyć policzki – bardziej odpowiadają okrągłemu kształtu twarzy. Nie należy również brać czapek z pomponem przyszytym na samej górze itp. Ale ogólnie masz najszerszy wybór w porównaniu do posiadaczy pozostałych kształtów. 

Jakie są kształty twarzy

Trójkątny kształt twarzy

Czapki wykonane z cienkiej lub grubej dzianiny, a także zbyt luźne i ciasne, nie będą Ci odpowiadać. Należy też odrzucić toczki futrzane.

Głównym celem przy wyborze jest wizualne zrównoważenie szerokiego czoła i wąskiego podbródka oraz konieczne skupienie się na policzkach. W takim przypadku można zdecydować się na uszatkę – nie tylko zakrywa uszy, ale również lekko wyciąga twarz. Jeśli wybierasz klasyczne modele, to upewnij się, że są szczelne, z lekko wydłużoną górą. Odpowiednie są również małe berety, które należy układać asymetrycznie, aby fałda jak najdokładniej powtarzała linię podbródka.

Jeśli masz długie włosy, a loki opadają miękkimi falami i oprawiają kości policzkowe i skronie, możesz spojrzeć na bardziej luźne i zaokrąglone modele.

Jednocześnie lepiej odrzucić czapki z dużymi kwiatami, futrzanymi wykończeniami, mankietami i geometrycznymi wzorami. Nadruk powinien składać się z miękkich linii i zawijasów, które wizualnie zaokrąglą kontury twarzy. Odpowiednie są również produkty z haftem, wzorami z koralików lub rozproszonymi małymi koralikami. 

Okrągły kształt twarzy

Właściciele takiej twarzy powinni unikać małych cienkich czapek, które zakrywają czoło i ściśle przylegają do głowy. Lepiej też przejść obok meloników i produktów z małym rondem, mankietem, zaokrągloną koroną.

Głównym zadaniem jest maksymalne wydłużenie twarzy, a dokładniej kości policzkowych, oraz lekkie rozszerzenie czoła. W tym zadaniu pomogą Ci:

 • wszelkie produkty, które można nosić asymetrycznie, w tym te z daszkiem. Górna część twarzy musi być otwarta;
 • dziane objętościowe czapki;
 • futrzane papachy i uszatki, których „uszy” najlepiej podnieść.
 • berety o średniej objętości, założone skośnie - czyli jedna połowa twarzy powinna być zakryta;
 • czapki z dużymi pomponami.

Postępując zgodnie z tymi zaleceniami, możesz łatwo osiągnąć pożądany rezultat. 

Kwadratowy kształt

W takim przypadku należy dążyć do tego, aby nakrycie głowy wygładzało ostre kontury kości policzkowych, rozciągało twarz i odwracało wzrok od ciężkiego podbródka. Efekt ten można osiągnąć za pomocą małej czapki, którą należy nosić na czubku głowy, pozostawiając czoło otwarte. Odpowiednie są również berety, wydłużone czapki z polaru, beanie bez daszka, uszatki z wiązanymi futrzanymi detalami. Odpowiednia będzie również zwykła czapka z daszkiem, ale z pewnością średniej wysokości, niezbyt luźna i lekko asymetryczna.

Nie należy kupować modeli kwadratowych, które schodzą do brwi, oraz niskich toczków. Lepiej też wykluczyć z listy produkty z dużymi elementami ozdobnymi. 

Prostokątny kształt

Jak dopasować czapkę do kształtu twarzy

Właścicielom prostokątnej twarzy należy rozszerzyć kości policzkowe, wygładzić ostre kąty podbródka i wizualnie zmniejszyć górną część. W tym celu pożądane jest wybranie czapek zakrywających czoło.

Nie zaleca się kupowania zbyt obszernych produktów i modeli cylindrycznych, na przykład toczków. Obcisłe modele również nie są dobrym wyborem.

W przypadku prostokątnego typu twarzy eksperci zalecają:

 • niskie czapki z dzianiny, najlepiej z masywnym mankietem;
 • berety zakrywające czoło, z miękkimi fałdami i znaczną asymetrią;
 • krótkie wyroby futrzane, jednak warto zachowywać ostrożność przy wyborze uszatki;
 • czapki o gładkich kształtach i krótkim daszku.

Wszystkie te modele przybliżą wygląd do perfekcji. 

Trapezowy kształt twarzy

Jeśli masz tego typu twarz, musisz podkreślić i lekko rozszerzyć wąskie czoło, zrównoważyć go z podbródkiem, a także zmniejszyć masywną żuchwę i kości policzkowe. Jasne nakrycia głowy, akcesoria z grubej dzianiny, kominy i kaptury pomogą Ci w tym.

Czapka powinna być wybrana nie spiczasta, ale z szeroką koroną, która będzie dłuższa niż zarys podbródka. Ponadto możesz bezpiecznie kupować luksusowe modele z futrem i dużymi zdobieniami, w tym z ciężkimi pomponami. 

Twarz w kształcie rombu

Osoby o tak oryginalnym kształcie twarzy, aby zbliżyć się do standardu urody, muszą dodać objętości do czubka głowy. Dlatego nakrycie głowy powinno być nieco szersze niż kości policzkowe. Wskazane jest, aby wybrać produkty objętościowe i teksturowane. Jeśli twarz nie jest zbyt wydłużona, można skierować swój wybór na wysoką futrzaną czapkę.

Głównym zadaniem jest rozszerzenie trójkątnego czoła i zwężenie kości policzkowych. W tym celu możesz uzupełnić swoją garderobę o toczek, czapkę turban, beret, a nawet beanie, jeśli nie będzie ściskać głowy. 

Wydłużony kształt twarzy

Właściciele tego typu wyglądu muszą nieco rozszerzyć policzki lub skrócić długość twarzy. Odpowiednie będą czapki, które bezpiecznie ukryją czoło, a jednocześnie odkryją kości policzkowe i policzki. Możesz wybrać berety, ale niezbyt duże.

Lepiej zrezygnować z czapek z wysoką koroną, takich jak toczek. Cóż, jeśli naprawdę chcesz kupić uszatkę, warto wiedzieć, że niepożądane jest rozwiązywanie i opuszczanie futrzanych uszu.

PrintSalon - uniwersalne czapki z oryginalnymi nadrukami

Oryginalne czapki z nadrukami od PrintSalon

Jeśli chcesz kupić oryginalne nakrycie głowy, koniecznie sprawdź katalog sklepu internetowego PrintSalon. Tutaj znajdziesz uniwersalne modele czapek, a także różnego rodzaju czapki z daszkiem: bejsbolówki, czapki trucker, snapbacki.

Produkty są ozdobione modnymi, jasnymi obrazkami i napisami na każdy gust. A jeśli chcesz czegoś wyjątkowego lub ekskluzywnego, zapraszamy do Kreatora produktów. Wygodna aplikacja pozwala wgrać swój obraz na stronę, dodać napis, określić wielkość i położenie elementów - a tym samym stworzyć własny projekt dla dowolnego produktu w katalogu.

Oprócz czapek w sklepie internetowym PrintSalon można kupić koszulki męskie, damskie, dziecięce, bluzy z kapturem, bluzy z nadrukami, a także różnorodne akcesoria: plecaki, torby shopper, notesy, etui na smartfony, naklejki, kubki ceramiczne i termiczne , poduszki, fartuchy i wiele więcej.

PrintSalon to najlepszy wybór dla tych, którzy we wszystkim cenią jakość, styl i oryginalność!